در مورد زگیل تناسلی

HPV یا پاپیلومای انسانی- زگیل تناسلی چیست و چرا به آن مبتلا می‌شویم

HPV نوعی ویروس به نام پاپیلومای انسانی است که متشکل از گروهی بیش از ۱۵۰ ویروس است و به‌طور کلی به‌عنوان یکی از شایع‌ترین بیماری‌های مقاربتی شناخته می‌شود. این ویروس‌ها در سطح پوست و در مناطق مرطوب یافت می‌شوند که شامل موارد زیر است:

 • واژن، دهانه رحم، ولو و مقعد
 • قسمت ختنه و مجرای ادراری آلت تناسلی
 • پوشش داخلی بینی، دهان و گلو
 • نای و لوله‌های تنفسی
 • در قسمت پلک داخلی

اغلب افرادی که به این ویروس مبتلا می‌شوند، آگاهی از این بیماری ندارد. HPV انواع مختلفی دارد که برخی از آنها به‌عنوان عفونت‌های پرخطر محسوب می‌شود و برخی دیگر کم خطر هستند.

زگیل تناسلی
زگیل تناسلی چیست؟

اهمیت آزمایش HPV یا ویروس پاپیلومای انسانی

آزمایش ویروس پاپیلومای انسانی، ویروس HPV را شناسایی می‌کند. در واقع این ویروسی است که می‌تواند منجر به زگیل تناسلی، سلول‌های غیر طبیعی دهانه رحم یا سرطان دهانه رحم شود.

در نهایت انجام این تست جهت جلوگیری از این بیماری‌ها بسیار مهم و ضروری است. به‌طور کلی پزشک در چنین شرایطی انجام این تست را به بیماران توصیه می‌کند:

 • نتیجه تست پاپ اسمیر غیر طبیعی باشد؛
 • ۳۰ سال یا بیشتر از ۳۰ سال داشته باشید.

این نوع آزمایش تنها برای خانم‌ها امکان‌پذیر است و تا به امروز هیچ آزمایش مشخصی برای آقایان وجود نداشته که این بیماری تشخیص داده شود. به همین جهت آقایانی که به این بیماری مبتلا هستند به راحتی می‌توانند به شریک جنسی خود منتقل کنند.

چرا انجام تست HPV برای خانم‌ها ضرورت دارد؟

آزمایش HPV برای غربالگری سرطان دهانه رحم در خانم‌ها انجام می‌گیرد؛ اما، نکته‌ای که در رابطه با این موضوع وجود دارد این است که با انجام این آزمایش مشخص نمی‌شود که آیا سرطان دارید یا خیر.

در واقع تنها ویروسی که منجر به سرطان دهانه رحم می‌شود را شناسایی می‌کند. ویروس HPV نوع ۱۶ و ۱۸ خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم را افزایش می‌دهد. آگاهی از اینکه شما دچار این ویروس هستید، می‌توان اقداماتی جهت جلوگیری از برخی بیماری‌ها با مشورت پزشک انجام دهید.

انجام آزمایش HPV به خانم‌های زیر ۳۰ سال توصیه نمی‌شود. HPV از طریق تماس جنسی منتقل می‌شود و در جوانان بسیار شایع است. اگر این آزمایش انجام گیرد، احتمال آنکه نتیجه آزمایش مثبت شود وجود دارد. اما در اغلب مواقع ویروس HPV طی یک یا دو سال خودبه‌خود برطرف می‌شود.

آیا خطایی در این آزمایش وجود دارد؟

این نوع آزمایش مانند هر آزمایش دیگری ممکن است مثبت کاذب یا منفی کاذب را به همراه داشته باشد.

مثبت کاذب

نتیجه آزمایش مثبت کاذب به این صورت نشان می‌دهد که نوعی HPV پرخطری دارید، در حالی که اینگونه نیست. در واقع زمانی که نتیجه کاذب وجود داشته باشد، منجر به اقدامات و پیگیری‌های غیر ضروری می‌شود.

در واقع ممکن است به‌دلیل نتیجه کاذبی که وجود دارد، انجام کولپوسکوپی را به شما توصیه ‌کنند یا منجر به اضطراب بی‌دلیل شود.

منفی کاذب

نتیجه این آزمایش می‌تواند به این صورت باشد که اگرچه در حقیقت دچار این ویروس هستید؛ اما، آزمایش طوری نشان می‌دهد که مبتلا به این ویروس نیستید.

 نحوه آمادگی جهت انجام تست HPV چگونه است؟

قبل از انجام این تست نیازی به آماده سازی قبلی ندارد. در اغلب مواقع این آزمایش همراه با تست پاپ اسمیر انجام می‌گیرد تا دقت نتیجه آزمایش افزایش یابد. به‌طور کلی نکات ساده‌ای که قبل از آزمایش در نظر داشته باشید به شرح زیر است:

 • به مدت دو روز قبل از انجام آزمایش از مقاربت، دوش واژینال یا از داروهای واژینال خودداری کنید؛
 • بهتر است که این آزمایش‌ها را در دوره قاعدگی انجام ندهید.
درمان زگیل تناسلی
 نحوه آمادگی جهت انجام تست HPV

فرایند انجام آزمایش HPV

برای انجام آزمایش HPV باید به پشت دراز بکشید و زانوی خود را در حالی که دراز کشیده‌اید، خم کنید. پزشک جهت باز کردن واژن از ابزاری به نام اسپکولوم استفاده می‌کند. سپس پزشک با استفاده از ابزاری مخصوص سلول‌ها را از دهانه رحم جمع‌آوری می‌کند.

آیا انجام این آزمایش عارضه‌ای ایجاد می‌کند؟

هیچ عارضه خاصی ناشی از این نوع تست مشاهده نشده است. گاهی ممکن است در حین انجام تست کمی احساس درد داشته باشید. همچنین پس از تست امکان دارد کمی خونریزی یا ترشحات واژن وجود داشته باشد.

نکات دیگری که باید در رابطه با تست HPV بدانید

هیچ درمانی برای این نوع ویروس وجود ندارد؛ اما، در اغلب مواقع عفونت‌ها خودبه‌خود درمان می‎شوند. می‌توانید جهت کاهش خطر ابتلا به این بیماری اقداماتی همچون موارد زیر را انجام دهید:

 • خودداری از رابطه جنسی با افراد مختلف؛
 • رابطه جنسی ایمن (استفاده از کاندوم).

واکسن HPV از دیگر موارد ایمنی است که برای محافظت در برابر عفونت HPV که منجر به سرطان می‌شود، کاربرد دارد.

معنی نتایج تست HPV

به‌طور نتیجه این آزمایش به دو صورت خواهد بود که به شرح زیر است:

منفی

در صورتی که جواب آزمایش منفی است، هیچ خطری وجود ندارد. در این مواقع دیگر نیازی به غربالگری دیگری نیست و پزشک در مدت زمانی که مشخص می‌کند، می‌بایست غربالگری مجدد انجام گیرد. گاهی انجام غربالگری مجدد ۵ سال یا زودتر به بیماران توصیه می‌شود.

مثبت

در صورت مثبت بودن این آزمایش نتیجه غربالگری غیر عادی است؛ اما، به این معنی نیست که شما مبتلا به سرطان هستید. در واقع می‌تواند به این معنی باشد شما در آینده احتمال ابتلا به این بیماری را دارید.

زگیل تناسلی
معنی نتایج تست HPV

در ادامه روند درمان پزشک آزمایشات بیشتری جهت کنترل یا تشخیص وضعیت شما در نظر خواهد گرفت:

کولپوسکوپی

این روشی است که با استفاده از بزرگنمایی جهت بررسی واژن و دهانه رحم به کار برده می‌شود.

نمونه برداری از دهانه رحم

در این روش بهترین متخصص زنان کرج نمونه‌ای از بافت دهانه رحم را زیر میکروسکوپ بررسی می‌کند.

آزمایش مجدد یا آزمایش همزمان HPV و تست پاپ اسمیر

اگر نتیجه مثبت بود انجام آزمایش‌های منظم و مکرر بسیار مهم است. زمان زیادی طول می‌کشد تا سلول‌های غیر طبیعی دهانه رحم به سرطان تبدیل شود. در صورتی که سلول‌های غیر طبیعی به موقع شناسایی شوند از بسیاری از مشکلات جلوگیری خواهد شد. در واقع پیشگیری از این بیماری بسیار آسان‌تر از درمان است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *