شل شدگی واژن

علت شل شدگی واژن

واژن، ماهیچه‌های الاستیکی دارد که می‌تواند کشیده شود و به حالت عادی خود بازگردد. با افزایش سن و بعد از زایمان، عضلات اطراف واژن ممکن است قدرت کمتری داشته باشد و منجر به شل شدگی واٰژن شود.

عضلات کف لگن، اطراف واژن را احاطه کرده‌اند که با گذشت زمان تضعیف می‌شود و احساس شلی را در واژن ایجاد می‌کند. 

در صورتی که عضلات کف لگن تضعیف شود، می‌تواند مشکلاتی مانند بی‌ اختیاری ادرار را به همراه داشته باشد و باعث نشت ادرار شود. تمرینات کف لگن نیز به تقویت عضلات واژن کمک می‌کند.

در ادامه عوامل مؤثر و راهکارهای درمانی را برای شما ذکر خواهیم کرد.

رابطه جنسی

هنگام رابطه جنسی ماهیچه‌های واژن شل می‌شود و در نتیجه امکان رابطه جنسی راحت را فراهم می‌کند. این عضلات به آرامی شل می‌شوند، به همین جهت پیش نوازی در رابطه جنسی بسیار مهم است.

هیچ مدرکی مبنی بر اینکه رابطه جنسی منجر به شل شدگی واژن در طی زمان می‌شود، وجود ندارد. واژن به‌طور موقت قبل و بعد از رابطه جنسی بازتر از حالت طبیعی است.

پرده بکارت غشای نازکی در اطراف واژن است. با داشتن رابطه جنسی برای اولین بار پرده بکارت کمی کشیده شده و در نهایت باعث می‌شود که واژن کمی بازتر شود.

داشتن حالت‌های مختلف جنسی متفاوت گاهی اوقات می‌تواند در احساس سفتی یا شل شدگی واژن تأثیرگذار باشد.

درمان شل شدگی واژن
درمان شل شدگی واژن

زایمان طبیعی

بدن طی بارداری و بعد از زایمان دچار تغییرات زیادی می‌شود که شامل موارد زیر است:

  • تورم در پاها
  • کاهش یا افزایش وزن
  • تغییر در اندازه و شکل سینه
  • ایجاد علائم کشش پوستی
  • و…

در حین زایمان طبیعی، عضلات واژن کشیده می‌شوند. این حالت کشیدگی به آرامی کمتر می‌شود. برخی از خانم‌ها پس زایمان دچار تغییراتی در شکل یا کشش در واژن می‌شوند.

در این حالت خانم‌ها ممکن است رضایت کمتری در طی رابطه جنسی داشته باشند؛ اما این موارد به‌مرور زمان برطرف می‌شود.

در واقع آسیب به پوست، بافت یا عضله در هنگام زایمان نیز می‌تواند تغییراتی در فرج و واژن ایجاد کند و در نهایت در میزان شل شدگی یا سفت شدن واژن تفاوت ایجاد خواهد کرد.

این نکته لازم به ذکر است که تغییرات در بدن معمولا برای خانم‌هایی که پس از ۳۰ سالگی باردار می‌شوند، بیشتر از سایر افراد است. خانم‌های جوان‌تر متوجه بازگشت سریع تغییرات نسبت به خانم‌هایی که در سنین بالا زایمان می‌کنند، خواهند شد.

افزایش سن

بدن با افزایش سن دچار تغییراتی می‌شود. پوست و ماهیچه‌ها، احساس سفتی و استحکام خود را با افزایش سن از دست می‌دهند که می‌تواند شل شدگی واژن به دنبال افزایش سن باشد.

در طی یائسگی، سطح هورمون استروژن کاهش می‌یابد. چنین شرایطی باعث خشک‌تر شدن واژن و همچنین انعطاف‌پذیری کمتر آن خواهد شد.

ممکن است در طی یائسگی در حین رابطه جنسی خانم احساس ناراحتی داشته باشد؛ چراکه احساس خشکی واژن به دنبال افزایش سن رخ می‌دهد.

با این حال با داشتن رابطه جنسی منظم طی یائسگی به استحکام بافت واژن کمک خواهد کرد. همچنین برای رفع خشکی نیز می‌توان از ژل روان‌کننده‌ طی رابطه استفاده کرد.

به‌طور کلی در دوران پیش از یائسگی و در طی یائسگی تغییراتی که در پوشش دیواره واژن ایجاد می‌شود، غیرطبیعی نیست. حتی بسیاری از افراد رابطه جنسی متفاوتی را تجربه می‌کنند که خشکی واژن یکی از این موارد مهم است.

علت شل شدگی واژن
علت شل شدگی واژن

شل شدگی واژن چه درمانی دارد؟

همانطور که گفتیم عضلات کف لگن اطراف واژن را احاطه کرده‌اند. عضلات لگن قسمت‌هایی مانند واژن، رحم، مثانه و رکتوم را در جای خود نگه می‌دارد.

با شل شدن این ماهیچه‌ها، واژن استحکام خود را از دست می‌دهد. با این حال تمریناتی وجود دارد که می‌تواند عضلات کف لگن را تقویت کند.

چنین تمریناتی می‌تواند در واژن احساس متفاوتی ایجاد کند و سلامتی کلی بدن را بهبود ببخشد. عضلات قوی کف لگن به جلوگیری از بی‌اختیاری و افتادگی اندام کمک می‌کند.

کگل از رایج‌ترین تمرینی است که برای تقویت لگن انجام می‌شود. برای رفع و جلوگیری از شل شدگی واژن باید به این موارد برای انجام تمرین کگل توجه داشته باشید.

ابتدا برای انجام این تمرین باید بدانید که ماهیچه‌های کف لگن در کدام قسمت قرار دارد. برای انجام این کار هنگامی که در حال ادرار کردن هستید، هنگام ادرار کردن جریان ادرار را متوقف کنید. ماهیچه‌ای که ادرار کردن را متوقف می‌کند، عضله مورد نظر است که در ادامه باید به این موارد توجه داشته باشید:

  • محلی را برای تمرین انتخاب کنید، اغلب افراد خوابیدن به پشت را برای انجام این تمرین ترجیح می‌دهد.
  • عضلات کف لگن را باید سفت کنید، به مدت ۵ ثانیه باید انقباض نگه داشته شود و به مدت ۵ ثانیه استراحت کنید.
  • این مرحله را باید حداقل ۵ بار پشت سر هم تکرار کنید.

به این نکته توجه داشته باشید که نباید حین انجام تمرین کگل عضلات ران، شکم یا باسن خود را سفت کنید تنها باید روی عضلات لگن تمرکز داشته باشید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *