علائم بارداری از روی ناف

علائم بارداری از روی ناف

علائم بارداری از روی ناف از دیگر مواردی است که می‌توانید در بارداری مشاهده کنید. همانطور که می‌دانید با بزرگ‌تر شدن شکم در بارداری ناف شما خارج می‌شود.

بسیاری از خانم‌های باردار این گونه گزارش می‌دهند که در ناحیه ناف احساس ناخوشایندی دارند، احساس درد ناف در بارداری غیر طبیعی است و می‌تواند نشانه فتق ناف در بارداری باشد. 

معمولا ناف پس از زایمان به حالت اولیه خود باز می‌گردد؛ اما متفاوت‌تر از حالت اولیه خود به نظر می‌رسد.

نحوه تغییر ناف در بارداری

از مهم‌ترین علائم بارداری بزرگ‌تر شدن شکم است. همانطور که رحم به سمت بالا و بیرون فشار وارد می‌کند تا کودک برای رشد جای کافی داشته باشد، ناف شما نیز دچار تغییراتی می‌شود و می‌توان علائم بارداری از روی ناف را مشاهده کرد. 

در سه ماهه دوم یا سوم بارداری، رحم در حال انبساط می‌تواند به شکم فشار وارد کند تا ناف را به بیرون خارج کند. چنین تغییراتی در ناف معمولا دردناک نیست.

با این حال بسیاری از خانم‌ها اینگونه گزارش داده‌اند احساس راحتی در این ناحیه از بدن خود ندارند. اگر مالیده شدن پیراهن به ناف برای شما ناخوشایند است، می‌توانید لباس‌های گشادتر بپوشید یا با چسب مخصوص بپوشانید.

گاهی اوقات ممکن است برای برخی از افراد این سوال مطرح شود که آیا ناف به قسمتی از رحم متصل یا خیر؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم؛ خیر، ناف به هیچ اندام داخلی متصل نیست. طی بارداری بند ناف جنین به جفت داخل رحم شما متصل است.

تغییر ناف در بارداری
تغییر ناف در بارداری

علت درد ناف در بارداری چیست

تصور برخی از افراد این است که احساس درد در ناف یکی از علائم بارداری از روی ناف است. دلایل زیادی برای درد ناف در بارداری وجود دارد که این موارد به شرح زیر است:

اصطکاک

ممکن است درد نافی که به تازگی بیرون زده است، به دلیل اصطکاک با لباس شما باشد، برای جلوگیری از چنین مشکلی می‌توانید از شکم بندهای باردار استفاده کنید.

فتق ناف

این مشکل زمانی رخ می‌دهد که یک پارگی کوچک در دیواره شکم وجود داشته باشد و متوجه یک توده نرم در اطراف ناف خود شده باشید.

پوست خشک و غیر قابل کشسان

هورمون‌های بارداری و کشیدگی پوست همراه با بزرگ شدن شکم باعث ایجاد احساس خارش در شکم می‌شود و می‌تواند شرایط دردناکی برای مادر ایجاد کند. استفاده روزانه از لوسیون بسیار کمک‌کننده است.

پاپول‌های خارش‌دار در بارداری

اگر خارش روی ناف و اطراف آن با مشکلات پوستی همراه است، حتما پزشک خود را در جریان بگذارید. ممکن است نشانه وضعیت جدی‌تری مانند پاپول‌ها یا کهیر خارش‌دار در بارداری باشد.

علت فتق ناف در بارداری چیست

فتق ناف در بزرگسالان به دلیل فشار زیاد شکم است که عضلات دیواره شکم را از یکدیگر جدا می‌کند. بارداری به خصوص چند قلوزایی یکی از عوامل خطر فتق ناف در بارداری است. این مورد را می‌توان یکی از علائم بارداری از روی ناف در نظر گرفت.

بسیاری از موارد فتق ناف، مادرزادی هستند در واقع به این معنی که از بدو تولد چنین مشکلی وجود دارد. به همین جهت این مورد در نوزادان بسیار شایع است و پس از مدتی خود به خود بسته می‌شوند.

پیرسینگ ناف در بارداری

برخی از افراد قبل از بارداری ناف خود را سوراخ می‌کنند. گاهی به خواست خود یا بنا به توصیه پزشک به دنبال پیشرفت بارداری، پیرسینگ خود را برمی‌دارند.

توصیه برداشتن پیرسینگ به این دلیل است که با کشیده شکم خانم باردار، حلقه ممکن است از طریق پوست ناف پاره شود. بسیاری از افراد برای باز نگه داشتن سوراخ از حلقه سیلیکونی یا پلاستیکی استفاده می‌کنند و پس از زایمان از حلقه اصلی استفاده می‌کنند.

پیرسینگ ناف در بارداری
پیرسینگ ناف در بارداری

آیا بیرون زدن ناف در بارداری خطرناک و دردناک است

خیر این نشانه کاملا طبیعی و بی‌خطر است. با این حال برخی از خانم‌ها به دلیل بیرون زدگی ناف که تجربه جدیدی برای آنهاست می‌تواند شرایط ناخوشایندی باشد و با مالش با لباس شرایط تحریک‌کننده‌ای را ایجاد کند و گاهی درد نیز احساس می‌شود.

برای جلوگیری از چنین حالتی می‌توانید پوششی روی ناف خود داشته باشید. برخی از پزشکان نیز معتقدند از آنجایی که ناف در نازک‌ترین قسمت دیواره شکم قرار دارد، برخی هنگام بیرون زدن ناف نیز احساس درد دارند. به همین جهت این مورد را نیز می‌توان از علائم بارداری از روی ناف در نظر گرفت.

چند ماه پس از زایمان خانم‌ها متوجه می‌شوند که ناف خود به وضعیت نسبتا طبیعی باز می‌گردد؛ بنابراین نگران آن نباشید.

شایعه‌هایی که نباید در خصوص تغییرات ناف در بارداری جدی بگیرید

بسیاری از خانم‌های باردار چنین تصور غلطی را دارند که ناف آنها به اندام داخلی در شکم متصل است. در واقع تصورشان این است که به این چند مورد متصل شده است:

  • رحم
  • جفت
  • ناف نوزاد

به این نکته باید توجه داشته باشید که ناف شما به هیچ اندام داخلی متصل نیست.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *