معایب رابطه جنسی در دوران بارداری

هر آن چیز که باید در خصوص رابطه جنسی در بارداری بدانید

رابطه جنسی در بارداری، یکی از دغدغه‌های مهم زوجین طی بارداری است. در واقع نگران این موضوع هستند که آیا رابطه جنسی به مادر یا جنین آسیبی می‌رساند یا خیر. این‌گونه دغدغه‌ها ونگرانی‌ها کاملا طبیعی‌ست و سوالات زیادی در خصوص این موضوع از بهترین متخصص زنان در کرج پرسیده می‌شود.

اگر شما نیز جز آن دسته از افرادی هستید که در این خصوص نگرانی و دغدغه زیادی دارید، ادامه مقاله را مطالعه کنید تا ابهامات شما در این زمینه برطرف شود.

آیا رابطه جنسی در دوران بارداری خطرناک است؟

خیر، هیچ منعی جهت رابطه جنسی در بارداری وجود ندارد، اما بهتر است قبل از هرگونه اقدامی ابتدا با پزشک خود مشورت داشته باشید تا هیچ مشکلی برای شما ایجاد نشود. 

دلیل اینکه به شما پیشنهاد می‌شود که با پزشک خود مشورت داشته باشید، این است که اگر سابقه مشکلاتی مانند سقط جنین یا حاملگی خارج از رحم داشته‌اید در معرض خطر بیشتری نسبت به سایرین قرار دارید و به همین جهت ممکن است پزشک به شما پیشنهاد کند که در چند ماه اول از رابطه جنسی خودداری کنید.

آیا رابطه جنسی طی بارداری به جنین آسیب می‌رساند؟

اگر پزشک به شما اجازه رابطه جنسی در بارداری داده است، هیچ مشکلی برای شما ایجاد نمی‌شود و جای نگرانی وجود ندارد. همچنین حین رابطه جنسی، جنین در کیسه آمنیوتیک گرم و محافظت می‌شود.

جنین در قسمتی قرار دارد که هنگام رابطه جنسی هیچ فشاری به او وارد نمی‌شود و جای نگرانی نیست. گاهی ممکن است پس از ارگاسم یا ارضا شدن، لگد جنین را احساس کنید، نگران نباشید این تکان خوردن‌ها یک واکنش طبیعی به انقباض رحم است.

رابطه جنسی در دوران بارداری
رابطه جنسی طی بارداری

مزایای رابطه جنسی در دوران بارداری

رابطه جنسی طی بارداری می‌تواند مزایایی را به‌همراه داشته باشد که در ادامه همه موارد را برای شما ذکر خواهیم کرد:

تجربه‌ای متفاوت برای زوجین

قطعا بارداری احساسات زوجین را نسبت به یکدیگر بیشتر می‌کند. ارتباط برقرار کردن در این دوران، یک راه بسیار عالی برای صمیمی‌تر شدن است. تجربه رابطه جنسی در این دوران بیش از پیش برای هر یک از زوجین بسیار هیجان‌انگیز و لذت‌بخش خواهد بود.

سلامت جسمی

رابطه جنسی ۳۰ دقیقه‌ای، می‌تواند ۵۰ کالری بسوزاند و فشارخون را کاهش دهد.

کاهش درد

ارضا شدن به این معنی است که هورمونی به نام اکسی توسین ترشح می‌شود. اکسی توسین هورمونی است آستانه تحمل درد را افزایش خواهد داد. در نهایت کمردرد و سایر دردهای ناشی از بارداری کاهش خواهد یافت.

تجربه خوابی راحت‌تر

رابطه جنسی در بارداری نه تنها در آرامش شما تاثیرگذار است، بلکه هورمون‌های مربوط به راحت خوابیدن را آزاد می‌کند.

روحیه بهتر

حتی اگر طی بارداری به‌دلیل این تجربه زیبا، خوشحال و هیجان‌زده باشید، همچنان هورمون‌هایی در بدن شما وجود دارد که منجر به استرس و اضطراب می‌شوند. ترشح اکسی توسین همراه با ارضا شدن نه تنها در کاهش درد موثر است، بلکه می‌تواند منجر به افزایش عشق، خوشحالی و در نهایت ارتباط بهتر با شریک زندگیتان باشد.

افزایش بهبودی پس از زایمان

رابطه جنسی در بارداری می‎تواند به عضلات لگنی کمک کند و به همین جهت شما را برای زایمان راحت‌تر و بهبودی سریع‌تر پس از زایمان آماده خواهد کرد.

مزایای رابطه جنسی در دوران بارداری
مزایای رابطه جنسی در دوران بارداری

آیا رابطه جنسی در بارداری متفاوت است؟

به‌دلیل تغییراتی که در هورمون‌های بدن ایجاد می‌شود، فرم بدن شما نیز تغییر خواهد کرد. این تغییرات می‌تواند منجر به احساسات مختلفی در افراد شود. برخی احساس بهتری خواهند داشت و برخی دیگر به‌دلیل تغییرات جسمی رضایت کافی ندارند.

ممکن است به‌دلیل متورم‌تر شدن واژن، رضایت کافی از رابطه جنسی در بارداری ندارید، برای رفع این مشکل می‌توانید از روان‌کننده‌ها حین رابطه جنسی استفاده کنید.

اگر پس از استفاده از روان‌کننده‌ها همچنان احساس درد حین رابطه جنسی دارید، بهتر است این مورد را با پزشک متخصص زنان درمیان بگذارید.

آیا طی بارداری تغییراتی در میل جنسی ایجاد می‌شود؟

گاهی تغییراتی که در خانم‌ها طی بارداری ایجاد می‌شود، احساسات متفاوتی را برای آنها در پی خواهد داشت. برخی مواقع به‌دلیل سطح بالای استروژن میل جنسی در بارداری افزایش می‌یابد. همچنین به‌دلیل افزایش جریان خون به سینه‌ها حساسیت بیشتری در این قسمت از بدن وجود خواهد داشت که منجر به احساسات بیشتر می‌شود.

اما کاهش میل جنسی در بارداری نیز یک امر کاملا طبیعی است؛ چراکه گاهی خانم باردار علائمی مانند تهوع، خستگی یا نفخ شکم را احساس می‌کند. بهتر است در این مواقع فعالیت‌های غیر جنسی مانند نوازش، بوسیدن یا صحبت کردن با شریک جنسی خود داشته باشید.

آیا رابطه جنسی منجر به زایمان زودرس می‌شود؟

با وجود این که ارضا شدن منجر به انقباض رحم می‌شود، اما منجر به زایمان زودرس نخواهد شد. مگر این که پزشک به شما بگوید که در معرض زایمان زودرس هستید. گاهی برخی از متخصصین بیماران خود را تشویق می‌کنند که در اواخر بارداری، رابطه جنسی داشته باشند تا راهی برای شروع زایمان باشد.

در مورد رابطه جنسی
در مورد رابطه جنسی

آیا رابطه جنسی در بارداری، خطری سلامت مادر و جنین را تهدید می‌کند؟

با وجود اینکه کیسه آمنیوتیک جنین را در برابر بسیاری از بیماری‌های عفونی محافظت می‌کند، اما عفونت‌هایی که از طریق رابطه جنسی منتقل می‌شود، ممکن است یک خطر مهم و جدی برای سلامت جنین در بارداری باشد. وجود برخی از STIها (عفونت‌های آمیزشی) مانند کلامیدیا، سوزاک و اچ آی وی (HIV) می‌تواند برای جنین بسیار خطرناک باشد. به همین جهت توصیه می‌شود طی بارداری با استفاده از کاندوم رابطه برقرار کنید.

در چه مواقعی رابطه جنسی در بارداری خطرناک است؟

گاهی ممکن است پزشک بسته به شرایط بیمار، رابطه جنسی را محدود کند. اگر فردی، بارداری پرخطر داشته باشد پزشک ممکن است مدت زمان مشخصی یا نه ماه کامل رابطه جنسی را ممنوع کند. در واقع شرایطی که منجر به محدودیت‌های رابطه جنسی در بارداری می‌شود به شرح زیر است:

سابقه زایمان زودرس

 • تشخیص مشکلات دهانه رحم یا وجود جفت سرراهی
 • خونریزی و ترشحات غیرطبیعی از واژن
 • نشت مایع آمنیوتیک
 • بارداری چندقلو
 • همچنین زمانی که انقباضات رحمی ایجاد شده است، نباید رابطه جنسی داشته باشید.

حتما در این خصوص با پزشک خود مشورت داشته باشید که در چه مواقعی رابطه جنسی برای شما بی‌خطر است و در چه پوزیشن‌هایی می‌توانید رابطه جنسی بی‌خطر داشته باشید.

آیا مشاهده خونریزی پس از رابطه جنسی در بارداری طبیعی است؟

در بارداری، جریان خون در دهانه رحم افزایش پیدا می‌کند، به همین جهت ممکن است پس از رابطه جنسی لکه بینی وجود داشته باشد. با این وجود که لکه بینی پس از رابطه جنسی خطرناک نیست، اما بهتر است برای آرامش بیشتر این موضوع را با پزشک در میان بگذارید.

اگر هنگام رابطه جنسی احساس درد دارید و احساس گرفتگی پس از مدتی بهبود نمی‌یابد، حتما پزشک را مطلع کنید.

آیا رابطه جنسی منجر به سقط جنین می‌شود؟

به‌طور کلی رابطه جنسی منجر به سقط جنین نمی‌شود. سقط جنین اغلب به‌دلیل عدم رشد طبیعی جنین رخ می‌دهد. رابطه جنسی نه تنها خطری از جهت سقط جنین ندارد، بلکه منجر به زایمان بهتر می‌شود.

رابطه جنسی
در مورد رابطه جنسی

چه زمانی پس از زایمان می‌توانم رابطه جنسی داشته باشم؟

اغلب پزشکان بر این باورند که خانم‌ها پس از ۶ هفته می‌توانند رابطه جنسی برقرار کنند. تنها در صورتی که عارضه‌ای پس از زایمان وجود نداشت و در وضعیت خوبی قرار داشتید، می‌توانید زودتر از ۶ هفته رابطه جنسی داشته باشید. حتما قبل از رابطه باید توجه داشته باشید که هیچ‌گونه پارگی و عفونتی وجود نداشته باشد.

مواقعی که باید به پزشک مراجعه کنید

زمانی که بارداری سالمی وجود داشته باشد، رابطه جنسی هیچ خطری برای مادر و جنین نخواهد داشت. اگر خانمی در رابطه جنسی یا در حالت عادی به درد یا خونریزی شدید دچار شد، باید فورا به پزشک مراجعه کند یا تماس بگیرد.

نزدیکی در ماه اول بارداری

می‌توان گفت که سه ماه اول بارداری قطعا از هر نظر سخت‌ترین دوره برای خانم باردار است. در این مدت شما حالت تهوع و احساس خستگی دارید که این علائم و حالت‌ها می‌تواند شما را از رابطه جنسی بازدارد.

به‌طور کلی خانم‌ها در این مدت بسیار مضطرب می‌شوند که مبادا خطری جنین‌شان را تهدید کند. رابطه جنسی یکی از مواردی است که خانم‌ها تصور می‌کنند نباید در بارداری تجربه کنند؛ چراکه ممکن است به جنین یا حتی به خودشان آسیبی وارد شود.

نگرانی‌ها و اضطراب‌ها در این خصوص کاملا طبیعی است، اما این نکته را در نظر داشته باشید که با رابطه جنسی آسیبی به جنین شما وارد نمی‌شود، بیشتر  از آن چیزی که فکر می‌کنید جنین در جای امنی قرار دارد. تنها در صورتی که پزشک ممنوعیتی در خصوص این مورد برای شما در نظر گرفته باشد، باید از رابطه جنسی خودداری کنید.

روابط زناشویی در دوران بارداری از نظر اسلام

از نظر اسلام تا زمانی که رابطه جنسی به مادر و جنین آسیبی نرساند، هیچ منعی ندارد. در واقع زمانی که پزشک رابطه جنسی را برای شما در این دوران مضر بداند، نباید انجام گیرد.

زوجین باید به این نکته توجه داشته باشند که رابطه جنسی باید به گونه‌ای صورت گیرد که فشاری به رحم وارد نشود. اگر سابقه سقط یا لکه بینی در بارداری دارید حتما قبل از هرگونه اقدامی در این خصوص با پزشک در میان بگذارید.

پوزیشن نزدیکی در بارداری

طی بارداری جهت برقراری رابطه جنسی بهتر است پوزیشن‌هایی انتخاب شود که خانم طی رابطه راحت باشد و منجر به اذیت شدن او نشود. در ادامه چندین پوزیشن را ذکر خواهیم کرد که در بارداری مناسب است. هر یک از موارد را امتحان کنید و هر پوزیشنی را که راحت‌تر هستید، هنگام رابطه در بارداری انتخاب کنید:

از پشت همسر رابطه برقرار کنید

این پوزیشن کمترین فشار را به شکم وارد می‌کند. جهت رابطه در این پوزیشن باید به‌صورت چهار دست و پا قرار بگیرید و شریک جنسی دخول را از پشت انجام دهد.

روی همسر خود قرار بگیرید

در این حالت خانم بدون خم شدن کاملا قادر است که هنگام دخول کنترل داشته باشد و هر میزان که راحت است، دخول داشته باشد.

رابطه در دوران بارداری
رابطه در دوران بارداری

رابطه اسپونینگ یا قاشقی را امتحان کنید

این حالت برای زوجین بسیار جذاب است. در این حالت خانم دراز کشیده و در حالتی که خانم پشت به همسر است، دخول انجام می‌گیرد. این پوزیشن برای همه ماه‌های بارداری خوب است، اما طی ماه دوم و سوم بهتر است؛ چراکه فشار کمتری به شکم وارد می‌کند.

به‌حالت گاوچران معکوس رابطه برقرار کنید

در این حالت روی همسرتان به پشت قرار می‌گیرید، در واقع صورتتان روبه‌روی یکدیگر نیست. در حالی که پشت به همسرتان قرار دارید، می‌توانید خودتان با بالا و پایین رفتن دخول را انجام دهید. در این حالت دستان شما از پشت به زمین قرار می‌گیرد.

پوزیشن ایستاده را امتحان کنید

در این حالت به‌طوری که همسرتان در پشت شما ایستاده و کمر شما را نگه داشته است، می‌تواند رابطه را از پشت به‌حالت ایستاده برقرار کند.

کلام آخر

در اغلب مواقع رابطه جنسی در دوران بارداری، خطری برای مادر و جنین ندارد. گاهی ممکن است مادر در موقعیتی باشد که پزشک فعالیت‌هایی را از قبیل رابطه جنسی در بارداری محدود کند. 

در برخی مواقع احتمال دارد خانم باردار در حین و پس از بارداری دچار تغییراتی در میل جنسی شود که در این صورت بهتر است با شریک زندگی خود صحبت کنید تا بتوانید همانند سابق رابطه جنسی سالم خود را داشته باشید.

1 پاسخ
 1. F
  F گفته:

  رابطه جنسی میخوام اما شوهرم میگه برای بچه ضرر داره از وقتی فهمیدم باردارم فقط سه بار از مقعد رابطه داشتیم.

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *