درد لیگامان در بارداری

علت درد لیگامان گرد در بارداری چیست

درد لیگامان گرد در بارداری باعث ایجاد درد یا احساس ضربه شدید می‌شود که در اغلب مواقع در ناحیه تحتانی شکم یا کشاله ران در یک یا دو طرف پا رخ می‌دهد.

این مورد یکی از شایع‌ترین شکایاتی است که از سوی خانم‌های باردار گزارش می‌شود. وجود چنین دردی جای نگرانی ندارد و در بارداری کاملا طبیعی است.

اغلب درد لیگامان در سه ماهه دوم احساس می‌شود. خوشبختانه چندین راهکار سریع برای کاهش علائم آزاردهنده وجود دارد که در ادامه توضیحات بیشتری خواهیم داد.

درد لیگامان گرد در بارداری چه احساسی در شما ایجاد می‌کند

معمولا هنگام تغییر وضعیت ناگهانی مانند زمانی که از صندلی بلند می‌شوید، درد لیگامان گرد به صورت درد کوتاه یا درد تیر کشنده احساس می‌شود.

گاهی کشیدگی در ناحیه لگن نیز احساس می‌کنید. ممکن است هنگام سرفه کردن، غلت زدن در رختخواب یا خارج شدن از وان احساس در داشته باشید.

حتی گاهی پس از یک روز پر تحرک، معمولا مواقعی که زیاد پیاده روی کرده‌اید و زمانی که فعالیت بدنی انجام داده‌اید، احساس درد خفیفی در نواحی ذکر شده خواهید داشت.

درد رباط گرد در بارداری از عمق کشاله ران شروع می‌شود و از هر دو طرف به سمت بالا گسترش می‌یابد و تا بالای باسن احساس می‌شود.

این عارضه در بارداری می‌تواند شرایط ناراحت‌کننده‌ای برای خانم‌های باردار به دنبال داشته باشد؛ اما این نکته را به خاطر داشته باشید که حالتی کاملا طبیعی است؛ زیرا بدن در طول بارداری تغییر می‌کند.

علائم درد لیگامان گرد در بارداری شامل اسپاسم شدید و ناگهانی در شکم است. معمولا این عارضه سمت راست را درگیر می‌کند؛ اما امکان ایجاد آن در هر دو طرف بدن وجود دارد.

درد لیگامان گرد در بارداری
درد لیگامان گرد در بارداری

معمولا طی چند ثانیه احساس درد خواهید داشت. ورزش و چنین حالت‌هایی می‌تواند احساس درد را به همراه داشته باشد:

 • غلت زدن در رختخواب
 • سریع بلند شدن
 • سرفه یا عطسه کردن
 • خندیدن

چه زمانی درد لیگامان گرد در بارداری شروع می‌شود

امکان ایجاد درد لیگامان گرد هر زمان در بارداری وجود دارد؛ اما در سه ماهه دوم بسیار شایع‌تر است. دلیل ایجاد این عارضه بزرگ شدن رباط‌های اطراف آن و رحم شماست تا زمانی که کودک فضای کافی برای رشد داشته باشد.

خانم‌ها معمولا احساس ناشی از این عارضه را اینگونه توصیف می‌کنند:

 • احساس درد
 • گرفتگی عضلات
 • درد تیر کشنده

چنین احساسی در یک یا دو طرف بدن ایجاد می‌شود. همانطور که گفتیم علائم تنها چند ثانیه طول می‌کشد؛ اما گاهی تا ساعت‌ها ادامه دارد. معمولا احساس درد هنگام حرکت مانند ایستادن، سریع نشستن، عطسه، سرفه و خندیدن ایجاد می‌شود.

علت درد لیگامان گرد در بارداری چیست

بدن خانم‌ها در بارداری هورمون‌هایی را تولید می‌کند تا رباط شل و کشیده شود. این حالت فضای کافی برای رشد به کودک می‌دهد.

همانطور که کودک در رحم رشد می‌کند، رحم و رباط‌های گرد کشیده می‌شود. چنین کششی منجر به اسپاسم در رباط‌های گرد می‌شود و در نهایت احساس درد خواهید داشت.

درد لیگامان گرد معمولا تنها زمان بارداری در خانم‌ها رخ می‌دهد. در صورت ایجاد چنین دردی در خانم‌های غیر باردار ممکن است نشانه اندومتریوز باشد، در واقع حالتی که پوشش رحم در خارج از رحم رشد کرده باشد.

درمان درد لیگامان گرد در بارداری
درمان درد لیگامان گرد در بارداری

کنترل و درمان درد لیگامان در بارداری

نکات مهمی وجود دارد که به شما در تسکین درد کمک می‌کند:

مسکن

در صورت لزوم از استامینوفن تحت نظر پزشک استفاده کنید. به هیچ وجه نباید هیچ دارویی را خودسرانه مصرف کنید.

ورزش

برای قوی نگه داشتن ماهیچه‌های شکم یا قسمت مرکزی بدن خود باید به اندازه کافی ورزش کنید. با انجام حرکات کششی یا یوگا می‌توانید این نواحی از بدن را تقویت کنید. حتما از متخصص سوال کنید که چه حرکاتی برای شما مفید و بی‌خطر است.

خودداری از حرکات ناگهانی

برای جلوگیری از حرکات ناگهانی که منجر به درد و کشش می‌شود باید وضعیت بدن خود را به آرامی‌ تغییر دهید. به‌طور مثال زمانی که می‌خواهید بنشینید یا بایستید.

خم کردن باسن

قبل از سرفه، خندیدن یا عطسه باید باسن خود را خم کنید تا از کشیده شدن رباط‌ها جلوگیری شود.

استفاده از کمپرس گرم

حمام آب گرم یا استفاده از کمپرس گرم از دیگر روش‌های کمک‌کننده برای تسکین است. حتما از پزشک خود سوال کنید که آیا گرما دادن مشکلی ندارد، گرمای شدید می‌تواند برای نوزاد خطرناک باشد.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

همیشه باید در خصوص هر نوع دردی که دارید با پزشک معالج خود صحبت کنید. معمولا درد لیگامان گرد در بارداری سریع رخ می‌دهد و مدت زمان درد کوتاه است. اگر متوجه چنین مواردی شدید، حتما با پزشک در میان بگذارید:

 • درد شدید
 • ادامه‌دار بودن درد بیش از چند دقیقه
 • تب و لرز
 • درد هنگام ادرار کردن
 • مشکل در راه رفتن

درد شکم در بارداری دلیل مختلفی دارد، در واقع برای پزشک مهم است که دلایل جدی از جمله جدا شدن جفت یا بیماری غیر بارداری مانند موارد زیر نباشد:

درد رباط در بارداری
درد رباط در بارداری
 • فتق مغبنی
 • آپاندیسیت
 • مشکلات مرتبط معده، کبد و کلیه

درد زایمان زودرس، ممکن است گاهی با درد رباط گرد اشتباه گرفته می‌شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *