بارداری در شیردهی

آیا امکان بارداری در شیردهی وجود دارد

قطعا بارها شنیده‌اید که دوران شیردهی، دوره‌ای است که خانم‌ها به طور طبیعی باردار نمی‌شوند. در خصوص امکان بارداری در شیردهی باید بگوییم با وجود اینکه خانم‌ها در شیردهی پریود نمی‌شوند؛ اما به معنی عدم توانایی بارداری در شیردهی نیست.

اگر طی این مدت قصد بارداری ندارید، حتما به روش‌های پیشگیری از بارداری توجه داشته باشید.

آیا می‌توان در شیردهی باردار شد

در پاسخ باید بگوییم بله، بسیاری از خانم‌ها طی شیردهی باردار شده‌اند. شاید سوال دیگری که در این مورد برای مادران ایجاد شود، این است که چه مدت پس از تولد نوزاد این امکان وجود دارد.

نوزادی که کمتر از شش ماه سن دارد و تنها با شیر مادر تغذیه می‌شود ممکن است در این دوره مادر بارداری در شیردهی را تجربه نکند. در صورتی که کودک تنها با شیر مادر تغذیه نشود، سه هفته پس از زایمان شانس بارداری وجود دارد.

شیردهی و بارداری
شیردهی و بارداری

شیردهی چه تاثیر بر بارداری دارد

به دنبال تحریک نوک سینه‌ها در دوران شیردهی، هورمون پرولاکتین در بدن شما افزایش پیدا می‌کند. سطح بالای پرولاکتین در بدن منجر به کاهش باروری می‌شود. این هورمون از تخمک گذاری جلوگیری می‌کند.

میزان پرولاکتین در بدن در طول شب و بلافاصله پس از بیدار شدن در بیشترین میزان خود در بدن قرار دارد. به این نکته توجه داشته باشید اگر پریود نشده‌اید، امکان تخمک گذاری وجود دارد.

آیا خانم در شیردهی تخمک گذاری می‌کند

احتمال تخمک گذاری در هفته‌های اول پس از زایمان بسیار کم است و اگر تنها تغذیه نوزاد با شیر مادر باشد، احتمالا تخمک گذاری به تعویق خواهد افتاد.

اگر تخمک گذاری ندارید، امکان بارداری نیز وجود ندارد. از آنجایی که علائم تخمک گذاری مشخص نیست، احتمالا نمی‌توانید زمان آن را تشخیص دهید. 

در صورتی که قصد بارداری ندارید، حتما طی این مدت با مشورت بهترین متخصص زنان در کرج روش‌های جلوگیری از بارداری را در نظر داشته باشید.

علائم رایج بارداری در شیردهی

اگر طی شیردهی باردار شوید، علائمی همچون موارد زیر را تجربه می‌کنید:

علائم بارداری در شیردهی
علائم بارداری در شیردهی

احساس تشنگی زیاد

امکان احساس تشنگی به طور مکرر وجود دارد و این مسئله نیز در شیردهی به شدت احساس می‌شود؛ چرا که کودک شما بخش زیادی از مایعاتی را که مصرف می‌کند از طریق تغذیه با شیر مادر است. او نیاز به مایعات دارد و تنها می‌تواند آن را از طریق مادر دریافت کند.

خستگی

خستگی یکی از علائم شایع بارداری در طی شیردهی است. زمانی که انرژی خود را به حالت عادی بر می‌گردانید با کوچک‌ترین فعالیت ممکن است احساس خستگی داشته باشید.

به طور مثال فعالیت‌هایی مانند شستن لباس یا ظروف می‌تواند منجر به احساس خستگی شود. با این حال که خستگی معمولا در اواخر سه ماهگی رخ می‌دهد؛ اما در مادران شیرده چنین حالتی ممکن است در اوایل بارداری وجود داشته باشد.

سینه‌های حساس و دردناک

معمولا چنین مواردی را به دلیل شیردهی احساس می‌کنید؛ اما اگر به طور ناگهانی حساسیت نوک سینه افزایش پیدا کند یا اینکه پس از شیردهی نوک سینه‌های بسیار دردناک داشتید، بهتر است تست بارداری انجام دهید.

کاهش تولید شیر

اگر متوجه کاهش میزان قابل توجهی از شیر خود شده‌اید یا کودکتان پس از شیردهی همچنان احساس گرسنگی می‌کند، یکی از دلایل آن بارداری است.

این نشانه معمولا حدود ماه دوم بارداری رخ می‌دهد. علاوه بر این طعم شیر مادر در بارداری تغییر می‌کند و زمانی متوجه این علائم می‌شوید که کودک دیگر میلی به خوردن شیر شما نداشته باشد.

احساس گرفتگی

گرفتگی ناشی از بارداری می‌تواند بسیار شدید باشد. گاهی تصور می‌کنید که این نشانه به دلیل قاعدگی است، در حالی که پریود نمی‌شوید. این مورد یکی از مهم‌ترین علائم بارداری در شیردهی است، به خصوص اگر لکه بینی در شیردهی داشته باشید.

حالت تهوع یا تهوع صبحگاهی

اگر دوره شیردهی را سپری می‌کنید، ممکن است تهوع صبحگاهی بیشتر شود؛ اما این حالت نباید مانع خوب غذا خوردن شما شود؛ زیرا همزمان باید به دو فرزند خود تغذیه خوب برسانید و انرژی خود را نیز حفظ کنید.

افزایش میزان گرسنگی

به عنوان یک مادر شیرده بیشتر از گذشته احساس گرسنگی دارید، که کاملا طبیعی است؛ اما اگر به طور ناگهانی میزان گرسنگی شما همراه با دیگر علائم بارداری در شیردهی که ذکر کردیم افزایش یافته است، احتمال بارداری وجود دارد.

احساس توده‌هایی در سینه

بارداری و همچنین تغییرات هورمونی زیادی که پس از زایمان رخ می‌دهد، باعث ایجاد انواع مختلف توده‌ها در سینه می‌شود. این موارد می‌تواند انواع مختلفی از توده‌ها به نام گالاکتوسل تا کیست‌های پر از مایع و بافت فیبری به نام فیبروآدنوم باشد.

علائم بارداری در شیردهی
علائم بارداری در شیردهی

پیشگیری از بارداری در شیردهی

در طی شیردهی می‌توانید از کنترل بارداری هورمونی و غیر هورمونی استفاده کنید. برای سه هفته اول پس از زایمان از روش‌های کنترل بارداری حاوی هورمون استروژن خودداری کنید.

ممکن است تمایل به روش‌های کنترل بارداری غیر هورمونی داشته باشید یا اگر مصرف قرص برای شما موثر بوده است، همین گزینه را ادامه دهید.

فواید شیردهی در دوران بارداری

افزایش هورمون‌های بارداری در شیردهی، منجر به دوره‌ای چالش‌برانگیز می‌شود؛ اما برای مادر و نوزاد مفید است:

تغذیه با شیر مادر، مواد مغذی ضروری و تقویت کننده‌های ایمنی را برای رشد کودک تا زمانی که شیر می‌دهید تامین خواهد کرد.

تغذیه با شیر مادر یک راه آرامبخش عالی برای گذراندن وقت با کودک زمانی که خسته هستید یا حالت تهوع دارید، ذهن شما از چنین علائمی منحرف می‌شود.

احتمالا شیردهی، احتقان و پرخونی سینه پس از زایمان را کاهش می‌دهد.

تغذیه با شیر مادر نه تنها به آرامش شما کمک می‌کند، بلکه به آرامش فرزند شما نیز کمک خواهد کرد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *