درمان پیچ خوردگی تخمدان

پیچ خوردگی تخمدان

پیچ خوردگی تخمدان یا تورشن تخمدان یکی از مشکلات شایع در بین خانم‌هاست. این بیماری معمولا حوالی سنین باروری ۱۵ تا ۴۵ سال ایجاد می‌شود. در واقع تخمدان به‌دلایل مختلفی مانند بزرگ شدن و بسیاری از موارد دیگر که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت، دچار پیچ خوردگی می‌شود.

در واقع زمانی که می‌گوییم تخمدان دچار پیچ خوردگی شده به این منظور است که این قسمت به دور قسمتی که تخمدان را ثابت نگه می‌دارد، پیچ می‌خورد. پیچ خوردگی می‌تواند جریان خون را در تخمدان و لوله رحمی را قطع کند.

این عارضه باعث درد شدید و علائم دیگری در خانم‌ها می‌شود؛ چراکه، خون کافی به تخمدان نمی‌رسد. در صورتی که چنین وضعیتی در طولانی مدت ایجاد شود، می‌تواند منجر به از بین رفتن این بافت در بدن شود، عملا تخمدان در این حالت بافت زنده‌ای در بدن نیست و باید خارج شود.

از آنجایی که این قسمت حالت آویزانی در بدن دارد، در صورتی که بزرگ شود یا کیستی درون آن باشد ممکن است دچار پیچ خوردگی شود. در ادامه با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در این رابطه در اختیار شما قرار دهیم.

پیچ خوردگی تخمدان

علائمی پیچ خوردگی تخمدان چیست؟

این عارضه علائم بسیار حاد، شدید و ناگهانی را در فرد ایجاد می‌کند. زمانی که بیمار به بهترین متخصص زنان در کرج مراجعه می‌کند، چنین علائمی را دارد که به شرح زیر است:

  • دردهای شدید که شدت آن کم و زیاد می‌شود.
  • گاهی تهوع و استفراغ نیز همراه با درد وجود دارد.
  • بیمار به‌قدری بی‌قرار است که نمی‌تواند در جای خود بنشیند، در واقع بیمار در این مواقع سعی بر آن دارد که پای خود را در شکمش جمع کند که درد به این طریق کاهش پیدا کند.

در این مواقع پزشک سونوگرافی اورژانسی برای بیمار انجام می‌دهد. همراه آن نیز سونوگرافی داپلر نیز انجام می‌گیرد تا متوجه شوند بیمار در تخمدان رگ خونی دارد یا خیر و آیا خونرسانی به تخمدان مختل شده است؟ تا در نهایت درمانی مناسب با شرایط بیمار در نظر گرفته شود.

پزشک متخصص علاوه بر انجام و بررسی این درمان قادر به بررسی و درمان بسیاری از عارضه‌های دیگر از جمله عارضه‌های ناشی از یائسگی است.

چه عواملی منجر به ایجاد پیچ خوردگی تخمدان می‌شود؟

در صورتی که تخمدان ناپایدار باشد، می‌تواند منجر به پیچ خوردگی شود. به‌عنوان مثال وجود کیست تخمدان یا توده در تخمدان می‌تواند منجر به انحراف تخمدان شود و در نهایت تخمدان حالتی ناپایدار خواهد داشت. علاوه بر این مورد عوامل دیگری که می‌تواند در ایجاد این عارضه موثر باشد شامل موارد زیر است:

  • افرادی که سندرم تخمدان پلی کیستیک دارند. در واقع وزن یا جرم اضافه موجود در تخمدان می‌تواند منجر به چرخش تخمدان شود.
  • از دیگر علل شایع، مرتبط با رباط تخمدان است که تخمدان را به رحم متصل می‌کند و طولانی‌تر از حد نرمال است. این رباط طولانی احتمال پیچ خوردگی تخمدان را افزایش می‌دهد.
  • برخی از روش‌های کمک باروری ART مانند تخمک‌گذاری از دیگر مواردی است که خطر پیچ خوردگی را افزایش می‌دهد.
  • عمل بستن لوله انجام شده باشد.
  • خانم باردار باشد.

پیچ خوردگی تخمدان چه عوارضی را برای خانم به همراه دارد؟

یکی از عارضه‌های احتمالی که در خصوص این بیماری وجود دارد، نکروز است. منظور از نکروز تخمدان مرگ بافت تخمدان به‌دلیل عدم خون‌رسانی است. اگر چنین مشکلی ایجاد شود، پزشک باید تخمدان آسیب‌دیده را طی عمل جراحی خارج کند.

اگر چنین عملی برای بیمار انجام گیرد، می‌تواند در باروری او تاثیرگذار باشد؛ زیرا، تخمدان تخمک را برای لقاح تولید و آزاد می‌کند. در صورتی که پزشک تخمدان را در این حالت خارج نکند، بیمار در معرض خطر عفونت تخمدان قرار می‌گیرد که می‌تواند منجر به آبسه یا پریتونیت شود.

درمان پیچ خوردگی تخمدان به چه صورت است؟

برای رفع این مشکل بیمار نیاز به عمل جراحی دارد. پس از انجام عمل جراحی پزشک دارو برای بیمار تجویز می‌کند تا خطر عود این عارضه کاهش یابد. گاهی در برخی از مواقع پزشک لازم می‌داند به‌دلیل شرایط بیمار تخمدان آسیب دیده خارج شود.

پیچ خوردگی تخمدان
درمان پیچ خوردگی تخمدان

انواع روش‌های جراحی برای رفع پیچ خوردگی تخمدان

لاپاراسکوپی

لاپاراسکوپی تخمدان به این صورت است که پزشک تنها با برش‌های کوچکی که بر قسمت مورد‌ نظر می‌زند اقدامات لازم را انجام می‌دهد، در واقع با استفاده از ابزار لاپاراسکوپی و با دوربین عمل جراحی به‌صورت بسته برای بیمار انجام می‌گیرد. در واقع به دلیل وجود دوربین پزشک دید کاملی حین جراحی دارد و تخمدان را به حالت اولیه باز می‌گرداند.

لاپاراتومی

در این روش پزشک شکاف بزرگ‌تری را در قسمت زیرین شکم وارد می‌کند تا اجازه دسترسی و پیچاندن تخمدان به آن داده شود. در این مواقع بیمار نیاز به یک شب بستری در بیمارستان را خواهد داشت.

اگر زمان زیادی از ایجاد این عارضه گذشته باشد و به‌دلیل عدم جریان خون در تخمدان، بافت تخمدان زنده نماند، عمل‌های زیر برای بیمار انجام می‌گیرد:

اووفورکتومی

اگر بافت تخمدان زنده نماند پزشک از این روش لاپاراسکوپی جهت خارج کردن تخمدان استفاده می‌کند.

سالپینگو اوفورکتومی

اگر لوله فالوپ و تخمدان زنده نماند پزشک از این روش جراحی جهت خارج کردن تخمدان و برداشتن رحم یا هیسترکتومی استفاده می‌کند.

این عمل‌های جراحی ممکن است همانند روش‌های دیگر خطراتی را از جمله لخته شدن خون، عفونت و عوارض ناشی از بیهوشی به‌همراه داشته باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *