نکات مهم پس از عمل برداشتن رحم

نکات مهم پس از عمل برداشتن رحم

قبل از آنکه به نکات مهم پس از عمل برداشتن رحم یا هیسترکتومی بپردازیم، به‌صورت مختصر در خصوص این عمل توضیح خواهیم داد. لوله فالوپ و تخمدان‌ها به رحم متصل هستند که همگی آنها در محوطه لگن قرار دارد.

طی بارداری، تخمکِ بارور شده در رحم رشد و نمو پیدا می‌کند و جنین را تشکیل می‌دهد؛ بنابراین رحم در بارداری و تولیدمثل نقش مهمی را ایفا می‌کند. پس از این عمل، فرد دیگر قاعدگی را تجربه نمی‌کند و دیگر قادر به بارداری نخواهد بود.

جراحی هیسترکتومی و روند بهبودی در بیماران

 روند نقاهت این نوع جراحی همانند دیگر جراحی‌ها در افراد مختلف، متفاوت خواهد بود. برخی از خانم‌ها پس از مدت کوتاهی بهبود می‌یابند و کارهای روزمره خود را سریعا از سر می‌گیرند، اما برخی دیگر به زمان بیشتری برای شروع انجام فعالیت‌های روزانه خود احتیاج خواهند داشت.

دوره نقاهت 

نکته‌ای که در خصوص مدت روند بهبودی خود باید بدانید این است که بسته به نحوه انجام عمل، دوره نقاهت و بهبودی می‌تواند در افراد متفاوت باشد، در ادامه نحوه عمل‌هایی که انجام می‌شود را برای شما ذکر خواهیم کرد:

اگر این عمل از طریق برش وارد شده بر شکم (هیسترکتومی شکمی) انجام شود، در اتمام جراحی باید بخیه زده شود و اگر بخیه جذبی استفاده نشود، پس از مدتی باید بخیه‌ها توسط پزشک کشیده شود.

اگر عمل برداشتن رحم از طریق واژن (هیسترکتومی واژینال) انجام گیرد، هیچ زخمی قابل مشاهده نخواهد بود. بخیه‌هایی که از داخل زده می‌شود، خودبه‌خود پس از مدتی جذب خواهد شد.

بهترین پزشک متخصص زنان در کرج علاوه بر روش‌های نام برده شده، ممکن است که این عمل را با استفاده از لاپاراسکوپ و برش‌های کوچک یک سانتی که بر شکم وارد می‌کند (هیسترکتومی لاپاراسکوپی) رحم را خارج کند، در این نوع جراحی، برش‌های کوچک وارد شده بر شکم پس از مدت کمی بهبود می‌یابد. قطعا هرچه جراحت وارد شده کمتر باشد، روند بهبود سریع‌تر خواهد بود.

نکات مهم در برداشتن رحم

پس از عمل برداشتن رحم بیمار تا چه مدت باید در بیمارستان بماند؟

مدت‌زمانی که بیماران باید در بیمارستان بمانند، بستگی به نوع جراحی انجام شده خواهد داشت. اگر این عمل به‌صورت شکمی انجام شده باشد، معمولا یک تا دو روز باید در بیمارستان بستری بمانند.

اما اگر این عمل از طریق واژن یا به روش لاپاراسکوپی انجام شده باشد، این نوع عمل سرپایی محسوب می‌شود و معمولا در روز عمل می‌توانند به خانه بازگردند. بهتر است در خصوص مدت بستری خود در بیمارستان از پزشک خود بخواهید که به شما توضیح دهد.

آیا خانم‌ها بلافاصله پس از انجام این عمل می‌توانند غذا بخورند؟

اگر عمل جراحی از طریق شکم انجام شده باشد، ممکن است چند روزی طول بکشد که بیمار بتواند به‌راحتی غذا بخورد. به‌دلیل بیهوشی و عملی که انجام می‌شود، ممکن است روده بیمار تا مدتی به‌صورت موقت همانند قبل به‌خوبی کار نکند و بسته شود. بعد از سه الی چهار روز پس از عمل روند طبیعی آغاز می‌شود.

آیا این عمل باعث درد زیادی در افراد می‌شود؟

عمل هیسترکتومی شکمی نسبت به نوع واژن و لاپاراسکوپ درد بیشتری را پس از عمل در فرد ایجاد خواهد کرد، اما اگر نوع شکمی انجام داده‌اید، جای نگرانی وجود ندارد؛ چراکه با مصرف مسکن می‌توان دردهای ایجاد شده را کنترل کرد.

پس از چه زمانی بعد از عمل می‌توان به بهبودی کامل دست پیدا کرد؟

اگر جراحی از طریق شکم انجام شده باشد، بهبودی کامل ۶ تا ۸ هفته زمان خواهد برد؛ بنابراین برای رسیدن به بهبودی کامل باید صبور باشید. نباید به‌مدت ۶ هفته هیچگونه وسیله سنگینی را بلند کنید، رابطه جنسی نداشته باشید و در واژن خود تامپون قرار ندهید.

اگر هیسترکتومی واژینال یا لاپاراسکوپی انجام داده‌اید، بهبودی کامل پس از ۲ هفته مشاهده خواهد شد. درد در این دو روش بسیار کمتر از روش شکمی است. اگر عمل جراحی به روش لاپاراسکوپی انجام شده باشد، به بیماران توصیه می‌شود، به‌مدت ۶ هفته از بلند کردن وسیله‌های سنگین و همچنین رابطه جنسی خودداری کنند.

عوارض بعد از عمل

عارضه‌های پس از عمل معمولا نادر است. در صورتی که با هریک از موارد ذکر شده پس از عمل مواجه شدید، بهتر است با پزشک خود در میان بگذارید:

 • تب و لرز
 • احساس درد شدید
 • خونریزی شدید یا ترشحات غیرطبیعی از واژن
 • قرمزی و ترشحات از قسمت برش زده شده
 • مشکل در ادرار کردن یا کار نکردن شکم در طولانی‌مدت
 • تنگی نفس و درد قفسه سینه
رحم و نکات مهم در برداشتن آن

اثرات جانبی کوتاه‌مدت 

اگر این عمل از طریق واژن برای شما انجام شده باشد، ممکن است در طی چند هفته ابتدایی پس از عمل خونریزی کمی تجربه کنید، این عارضه با گذشت زمان بهبود می‌یابد.

ورزش و انجام تمرینات ورزشی

با وجود آنکه پس از عمل باید مدتی را استراحت کنید، اما باید مواقعی را از جای خود بلند شوید و کمی حرکت کنید. اگر می‌خواهید فعالیت‌های ورزشی را همانند گذشته از سر بگیرید، باید به نحوه انجام عمل خود دقت داشته باشید.

در صورتی که جراحی از طریق شکم برای شما انجام شده باشد، باید پس از ۲ تا ۶ هفته ورزش را شروع کرده و در جراحی به روش‌های دیگر باید ۲ تا ۴ هفته پس از عمل فعالیت‌های ورزشی خود را آغاز کنید.

اثرات طولانی‌مدت بر بیمار

اثرات طولانی‌مدت آن بسته به عوامل مختلفی مانند سن، سلامت عمومی بدن و سایر موارد دیگر در هر فرد ایجاد می‌شود.

به‌طور مثال اگر قبل از یائسگی تخمدان‌ها نیز طی عمل برداشته شود، بدن علائمی همچون موارد زیر را در فرد ایجاد خواهد کرد:

 • گرگرفتگی
 • نوسانات خلقی
 • خشکی واژن
 • کاهش استروژن

به همین جهت پزشک، برای کمتر شدن علائم یائسگی با استفاده از داروهای مخصوص هورمون درمانی، درمان را برای بیمار انجام خواهد داد.

به مراقبت های پس از عمل خارج کردن رحم توجه کنید

نحوه انجام عمل جراحی و آماده بودن شما برای آن می‌تواند در نتیجه عمل جراحی تاثیرگذار باشد. اما، نکته مهم این است که نحوه مراقبت و توجه به نکات مراقبتی پس از جراحی در نتیجه عمل و جلوگیری از عارضه‌های احتمالی بسیار موثر است.

به همین دلیل نباید مراقبت‌های پس از عمل را دست کم بگیرید. اغلب خانم‌ها طی ۱ الی ۲ هفته پس از عمل احساس بهتری خواهند داشت. آمارها نشان می‌دهد بیماران پس از ۴ الی ۸ هفته زندگی عادی خود را خواهند داشت.

همه این موارد به شرطی بدون مشکل پیش می‌رود که به مراقبت خود پس از عمل اهمیت دهید. در ادامه هر آن چه که لازم است در خصوص مراقبت‌های پس از هیسترکتومی بدانید برای شما آورده‌ایم.

مراقبت های پس از عمل خارج کردن

مراقبت‌های شخصی را جدی بگیرید

برای اینکه از ورود باکتری به رحم جلوگیری کنید باید به نکاتی دقت داشته باشید که در ادامه موارد مهم را ذکر خواهیم کرد:

 • از هیچ وسیله‌ای برای شستشو در حمام به‌صورت مشترک استفاده نکنید.
 • نباید دوش واژینال بگیرید.
 • تا زمانی که پزشک به شما اجازه نداده است، نباید رابطه جنسی داشته باشید.
 • نباید در وان یا استخر بروید؛ چراکه، امکان ورود باکتری موجود در آب به رحم وجود دارد.

مانعی برای انجام فعالیت فیزیکی پس از عمل جراحی خارج کردن رحم ندارید

پس از عمل جراحی ممکن است احساس خستگی داشته باشید که این حالت کاملا عادی‌ست و به‌دلیل اثرات داروی بیهوشی است. از نظر فعالیت فیزیکی و استراحت پس از عمل توصیه‌هایی برای شما داریم:

 • با وجود اینکه محدودیتی برای انجام فعالیت فیزیکی ندارید، به مدت یک هفته نباید فعالیت‌های سنگین ورزشی را انجام دهید.
 • از آنجایی که بدن شما پس از عمل در حال ترمیم و بازسازی است، ممکن است انرژی کافی برای فعالیت‌های روزانه خود نداشته باشید. به همین جهت هر زمان که احساس خستگی دارید، باید استراحت کنید.
 • نباید طی نقاهت خود استراحت مطلق باشید، پیاده‌روی انتخاب خوبی برای فعال ماندن شما پس از عمل جراحی است.
 • تا زمانی که بهبود پیدا نکرده‌اید و حال عمومی خوبی ندارید، فعالیت‌های سنگین انجام ندهید یا وسیله‌های سنگین را بلند نکنید.
 • هنگام سرفه یا عطسه کردن بالشتی را روی برش‌های ایجاد شده بگذارید تا دردی احساس نکنید.
فعالیت فیزیکی پس از عمل جراحی خارج کردن رحم

دردهای خود را پس از عمل جراحی به راحتی تسکین دهید

ممکن است پس از هیسترکتومی، گرفتگی یا دردهای خفیفی را تجربه کنید. هر زمان که احساس درد دارید داروهای مسکن مصرف کنید، اگر به محض شروع درد داروی خود را مصرف کنید، موفق به کنترل درد خواهید شد.

قبل از اینکه بیمار دردی را احساس کند، برای او داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن جهت کنترل و تسکین درد تجویز می‌شود. اگر ایبوپروفن را هر ۶ ساعت پس از عمل جراحی به مدت ۲۴ تا ۴۸ ساعت مصرف کنید، درد چندانی نخواهید داشت. این نکته را به یاد داشته باشید که نباید دارو را با معده خالی مصرف کنید.

از جای بخیه خود مراقبت کنید

مراقبت از جای بخیه و برش‌های ایجاد شده بسیار مهم است. اگر پزشک روی بخیه بانداژ قرار داده است، نباید تا مدتی که خود پزشک مشخص کرده است دست به آن بزنید باید این قسمت را کاملا تمیز نگه دارید.

در صورتی که پزشک اجازه تعویض پانسمان را داد، باید محلی که برش خورده و بخیه دارد را با آب و صابون بشویید و کاملا خشک نگه دارید. با دقت به این نکات می‌توانید از ایجاد این عفونت جلوگیری کنید.

مراقبت از جای بخیه و برش‌ها

زمانی که باید فورا به پزشک مراجعه کنید

گاهی علائمی وجود دارد که دیگر با خود درمانی بهبود پیدا نمی‌کند و باید به پزشک برای بررسی بیشتر مراجعه کنید. این علائم شامل موارد زیر است:

 • درد شما پس از مصرف دارو بهبود پیدا نمی‌کند.
 • قادر به دفع مدفوع نیستید.
 • ترشحات واژن زیاد و بد بو دارید.
 • دچار مشکلات گوارشی شده‌اید و نمی‌توانید مایعات زیادی بنوشید.
 • برش و بخیه‌های شما باز شده است.
 • خون روشن بانداژ شما را خیس کرده است.

علائم عفونت:

 • دچار افزایش درد، تورم، گرما یا قرمزی در محل برش شده‌اید.
 • از محل برش خورده، چرک خارج می‌شود.
 • دچار تب هستید.
 • دچار خونریزی واژینال شده‌اید که در یک ساعت نیاز به تعویض چند پد دارید.

علائم لخته شدن خون:

 • در ساق پا، پشت زانو، ران یا کشاله ران خود احساس درد دارید.
 • قرمزی و تورم در ساق یا کشاله ران وجود دارد.
5 پاسخ
 1. مریم
  مریم گفته:

  سلام
  من ماه پیش این عمل رو انجام دادم و خدا روشکر هیچ مشکلی نداشتم. خانمهایی که مجبورن عمل کنن نگران نباشن نکات رو رعایت کنن به راحتی می گذره. فقط از پمپ درد بعد از عمل استفاده کنن که بعد از بهوش اومدن هیچ دردی رو حس نمی کنین

  پاسخ
  • هاله
   هاله گفته:

   سلام خوبید. من ۲۰ روز هست که با عمل لاپاراسکوپی رحم و تخمدان راستم رو دراوردم. ولی الان شکمم هنوز بزرگه و به حالت عادی برنگشته و کمی لکه بینی دارم. به نظرتون مشکلی هستش یا طبیعی هستش. سرکار میرم د ست ساعت ۱ حس میکنم به شکمم فشار میاد و ضعف و بی حالی دارم

   پاسخ
   • آرزو عراقی
    آرزو عراقی گفته:

    سلام بزرگی شکم ربطی به رحم نداره. سونوگرافی کمکتون می‌کنه. در رابطه با کاهش انرژی هم طبیعیه ۲۰ روزه جراحی شدین و کار هم می‌کنید. مکمل مصرف کنید و کمی ساعت کار رو کم کنید.

    پاسخ
 2. اسدی
  اسدی گفته:

  سلام بیشتر از ۴ ماهه عمل برداشت رحم انجام دادم شکمم خیلی بزرگه و هنوز گاهی زخم باز میشه و در اثر مثلا خاروندن خون میاد آیا طبیعی هست؟

  پاسخ
  • آرزو عراقی
   آرزو عراقی گفته:

   سلام بزرگی شکم ربطی به رحم نداره باز شدن محل جراحی احتمالا به علت تکرار جراحی در یک منطقه یا حساسیت به نخ وجذب ناکامل نخ هست.

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *