آشنایی با اندام داخلی زنان

آشنایی با اندام تناسلی زنان

اندام تناسلی یا اندام تولیدمثل خانم‌ها به دو بخش اندام داخلی و بیرونی تقسیم می‌شود. هریک از اندام‌ها عملکردهای متفاوت و مختص به خود را دارند. با کمک بهترین متخصص زنان کرج، همه خانم‌ها باید به هر یک از اندام‌های تولید مثل خود آگاهی کاملی داشته باشند. ما در این مقاله هر آن چیز که لازم است در خصوص اندام‌های تولیدمثل بدانید برای شما آورده‌ایم.

اندام تناسلی خارجی شامل چه قسمت‌هایی می‌شود؟

اندام‌های خارجی همانطور که از نامش پیداست در خارج از بدن قرار گرفته و قابل مشاهده است. این اندام‌ها عبارتند از:

  •  ولو یا فرج
  •  لابیاها
  •  کلیتوریس
  •  دهانه واژن 
  •  مجرای ادراری 

این نکته را به یاد داشته باشید که واژن هر فرد از نظر ظاهری به‌طور یکسان تشکیل نشده است و می‌تواند هر فرد تفاوت ظاهری با دیگری داشته باشد، اما در ساختار و عملکرد، همه افراد یکسان هستند.

لابیاها

منظور از لابیا، لبه‌های اطراف واژن است، لابیاهای ماژور لبه‌های بیرونی واژن است که در آن قسمت مو روییده و لابیای مینور لبه‌های داخلی دستگاه تناسلی خانم‌هاست که از کلیتوریس شروع شده و تا زیر واژن ادامه دارد.

لابیاها می‌توانند کوتاه یا بلند باشند، معمولا یک طرف لابیا بزرگ‌تر از طرف دیگر است، همچنین این قسمت از دستگاه تناسلی می‌تواند به رنگ‌های متفاوتی (قهوه‌ای یا صورتی) در افراد مختلف باشد، معمولا با افزایش سن رنگ لابیاها تغییر می‌کند. 

جراحی زیبایی واژن یا لابیاپلاستی در این شرایط می‌تواند کمک کننده باشد.

آناتومی زنان
آناتومی اندام تناسلی زنان

کلیتوریس

کلیتوریس در بالای واژن قرار دارد، درست در قسمتی که لابیاهای داخلی یا همان مینور در آن‌جا قرار گرفته است. اندازه کلیتوریس در هر فرد متفاوت است، گاهی به‌اندازه یک نخود و گاهی به اندازه یک انگشت شست است، اما این توضیحات فقط برای ظاهر کلیتوریس است، این قسمت به داخل بدن و دو طرف واژن امتداد دارد.

مجرای ادرار

دهانه مجرای ادرار، سوراخ کوچکی است که دقیقا در زیر کلیتوریس قرار دارد.

دهانه واژن

دهانه واژن درست در زیر مجرای ادراری قرار گرفته است. دهانه واژن قسمتی است که خون قاعدگی خارج می‌شود. همچنین نوزادان از این قسمت به‌طور طبیعی متولد می‌شوند.

مونس پوبیس

مونس پوبیس قسمت بالایی دستگاه تناسلی خانم‌ها را تشکیل می‌دهد، در واقع جایی که مو روییده است.

اندام‌های داخلی جنسی زنانه

همانطور که گفته شد اندام‌های جنسی زنان علاوه بر بخش بیرونی از بخش داخلی نیز تشکیل شده است که در ادامه هریک از موارد را برای شما توضیح خواهیم داد:

مجرای واژن

مجرای این قسمت، واژن را به دهانه رحم و رحم متصل می‌کند. همچنین خون قاعدگی از این قسمت خارج می‌شود و تولد نوزاد از این ناحیه شکل می‌گیرد.

دهانه رحم

دهانه رحم در بین واژن و رحم قرار دارد، وجود آن باعث می‌شود که رحم و واژن به یکدیگر متصل باشند. هنگام زایمان، می‌بایست این قسمت از اندام داخلی خانم‌ها باز شود تا نوزاد به دنیا بیاید.

رحم

رحم یک اندامی گلابی شکل و به‌اندازه یک مشت است، همچنین جنین در این قسمت رشد و نمو پیدا می‌کند.

لوله فالوپ

لوله‌های فالوپ دو لوله باریک هستند که تخمک‌ها را از تخمدان به رحم انتقال می‌دهد. در صورت وجود اسپرم، با تخمک اقدام می‌شود تا تخمک را بارور کند.

فیمبریا

در انتهای لوله فالوپ، فیمبریا مانند انگشتان دست، اما به‌صورت کوچک‌تر قرار دارد. هنگامی که تخمک آزاد می‌شود، تخمک را دریافت و وارد لوله فالوپ می‌کند.

تخمدان‌ها

این اندام وظیفه ذخیره تخمک‌ها را دارد، علاوه بر این هورمون‎هایی مانند استروژن، پروژسترون و تستوسترون را تولید می‌کند. در واقع هنگامی که باردار یا پریود هستید وظیفه کنترل هورمون‌ها بر این قسمت از اندام تولیدمثل داخلی است. از دوران بلوغ تا یائسگی، تخمدان‌ها تخمک آزاد می‌کنند، گاهی ممکن است تخمدان بیش از یک تخمک آزاد ‌کند.

آشنایی با آناتومی اندام تناسلی زنان

غدد بارتولین

این غدد در نزدیکی واژن قرار گرفته است، آنها وظیفه ترشح مایعات را در بدن دارند و باعث نرم شدن واژن می‌شوند.

غدد اسکین

این غدد در رابطه جنسی خانم‌ها، مایعی را هنگام انزال آزاد می‌کند.

پرده بکارت

این قسمت از دستگاه تناسلی خانم‌ها بافتی گوشتی و نازک دارد که تا دهانه واژن امتداد می‌یابد. در اولین باری که پرده بکارت پاره می‌شود، سبب خونریزی در این قسمت خواهد شد.

نقطه G

این قسمت در داخل واژن قرار گرفته است و نقش موثری در تحریک جنسی خانم‌ها دارد.

کلام آخر

اندام تولیدمثل خانم‌ها از قسمت‌های مختلفی تشکیل شده است که هر یک از موارد وظایف متفاوتی دارند. در طی دوره زندگی خانم‌ها هریک از موارد ذکر شده می‌تواند با تغییراتی روبرو شود که هریک از تغییرات اگر در زمان خود و به‌موقع ایجاد شود عادی است و جای نگرانی وجود ندارد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *